Resultat 2020

Hermed resultatet af den vejledende urafstemning 2020 vedr. spidskandidater til folketingsvalg.

4.587 ud af 9.391 medlemmer deltog, hvilket giver en stemmedeltagelse på lige knapt 49 %.

Senere på ugen bliver resultatet gjort op på afdelinger og kredse.

1 Rosa Lund, Blågård 2.591
2 Rune Lund, Nørrebro Park 2.339
3 Victoria Ninosca Risbjerg Velasquez, Vesterbro 2.144
4 Søren Søndergaard, Gladsaxe 2.042
5 Mai Villadsen, Brønshøj-Husum 1.969
6 Jette Gottlieb, Christianshavn 1.672
7 Peder Hvelplund, Hjørring 1.641
8 Søren Egge Rasmussen, Århus Øst 1.243
9 Poya Pakzad, Vesterbro 1.192
10 Anne Hegelund, Århus Vest 1.173
11 Aida Ammary, Ydre Nørrebro 1.164
12 Ibrahim Benli, Herlev 1.146
13 Rasmus Vestergaard Madsen, Aarhus-Nord 1.105
14 Astrid Vang Hansen, Aalborg 1.098
15 Maria Temponeras, Skanderborg 1.067
16 Maja Albrechtsen, Aarhus N 1.042
17 Eva Milsted Enoksen, Christianshavn 1.010
18 Sinem Demir, Nordvest 979
19 Mathilde Vinther, Indre Nørrebro – Den røde firkant 945
20 Jonathan Simmel, Nordvest 892
21 Jakob Nerup, Frederiksberg 851
22 Anna Berg, Nørrebro Park 777
23 Louis Jacobsen, Blågård 761
24 Anja Radeka, Vesterbro 760
25 Tamara Aroch Rønbach, Ydre Nørrebro 742
26 Jon Burgwald, Vesterbro 712
27 Bruno Jerup, Næstved 668
28 Jonas Paludan, Roskilde 661
29 Helge Bo Jensen, Albertslund 624
30 Sarah Nørris, Esbjerg-Fanø 588
31 Mehmet Zeki Dogru, Greve-Solrød 566
32 Ditte Stage Kroman, Roskilde 550
33 Ulf Harbo, Norddjurs 542
34 Fatih Baran, Brøndby 539
35 Hans Jørgen Vad, Århus Vest 535
36 Øjvind Vilsholm, Furesø 525
37 Allan Krautwald, Svendborg 518
38 Jean Thierry, Nordvest 481
39 Margit Kjeldgaard, Helsingør 444
40 Mathias Jæger, Odense 443
41 Janne Toft-Lind, Ballerup 361
42 Thue Lundgaard, Halsnæs 340
43 Dorthe Hecht, Tårnby/Dragør 310
44 Martin Graff Jørgensen, Vordingborg 280
45 Emil Ulrik Andersen, Østerbro 252
46 Niels Bjarne Lund, Nordfyn 243
47 René Rafn, Aarhus Øst 223
48 Just Worm, Holbæk 156
49 Jess Haastrup, Rødovre 78

Blanke stemmer: 119